אופנה מסורתית לגבר היפני

יפן ידועה כאחת המדינות המרתקות בעולם. זהו בית למגוון מדהים של פלאי טבע, מהרים מושלגים ויערות ירוקים ועד חופים יפים ואגמים שלווים. אופנת הגברים היפנית משחקת תפקיד עצום בהגדרת התרבות שלהם, במיוחד כשמדובר בלבוש מסורתי. אלמנטים שונים של אופנה יפנית לגברים נשארים נפוצים כיום, כולל קימונו, יאקאטה וז'קטים האורי. בגדים אלה נלבשים לעתים קרובות באירועים מיוחדים או במהלך פסטיבלים המוקדשים לאלים שונים או יצורים בני אלמוות.

היסטוריה קצרה של האופנה היפנית

ניתן לאתר את מקורות האופנה היפנית כבר במאה ה-6 לספירה. אז, זה לא היה עניין של אסתטיקה אלא עניין של בטיחות, שכן בגדים באותם ימים היו מעוטרים לעתים קרובות בחומרים רעילים כמו ארסן או עופרת. מעניין לציין כי ניתן לאתר את מקורותיו של הקימונו לבגדים סיניים, שכן מאמינים שהקימונו הקדום ביותר יובא מסין. עם הזמן, הקימונו התפתח, ואימץ מגוון של בדים, צבעים ודוגמאות שונות. גם השרוולים של הקימונו התפתחו, מהיותם רפויים להתאמה, ובסופו של דבר להיות מנותקים לחלוטין משאר הבגד. באופן דומה, מאמינים כי מעילי האורי התפתחו מבגדים סיניים. לצ'יפאו (צ'ונגסאם) הסיני ולהאורי היפני יש הרבה תכונות דומות, כמו צווארון גבוה, חריץ קדמי וכפתור ורוכסן בסגנון מנדרינית.

יוקאטה

מאמינים שסוג זה של בגד מסורתי יפני קיים מאז תקופת אדו (1603-1868 לספירה). יוקאטה לובשים בקיץ, ומאמינים שהם נלבשו כבגדים לא רשמיים על ידי אנשים שעבדו בשדות. כיום, הם לובשים באירועים מיוחדים, כמו במהלך פסטיבל בון, והם נלבשים גם על ידי אורחים במלונות יפניים. יוקאטה עשויות כותנה ומעוטרות בעיצובים יפים המתארים סצנות שונות, כולל הים. בעוד שיוקטה דומים לקימונו, ישנם כמה הבדלים בין שני הבגדים. למשל, ליוקטה אין שרוולים ארוכים כמו לקימונו, וגם אין להם צווארון נוקשה. הצווארון של יוקאטה רך ורחב, והבד של יוקאטה בדרך כלל דק יותר מזה של קימונו. יוקאטה קשורות בחגורה, וניתן לקשור אותן בדרכים רבות ושונות, בהתאם לאירוע ולהעדפתו של האדם. יתר על כן, יוקאטה משולבת לעתים קרובות עם ז'קט האורי וסנדלי גטה.

ז'קט האורי

מאמינים שהבגד המסורתי היפני הזה קיים מאז תקופת הייאן (794-1185 לספירה). מעילי האורי לובשים עם הקימונו וקשורים בחזית. מעילי האורי עשויים מחומרים שונים, כמו משי וכותנה. הם מעוטרים בעיצובים יפים, כמו ציפורים ופרחים, ולעתים קרובות הם רקומים בחוטי זהב או כסף. ישנם סוגים שונים של מעילי האורי. אלה עם שרוול בודד נלבשים באירועים רשמיים, ואלה עם שני שרוולים נלבשים באירועים לא רשמיים.

טנסו ואובי בלט

אלו שני סוגים שונים של אביזרים מסורתיים יפניים. טנסו היא שידת מגירות, בעוד שחגורת אובי היא סוג של אבנט המשמש לקשירת קימונו ויוקטה. ישנם סוגים שונים של טנסו, כולל ה-b?-tansu (חזה בסגנון סיני) ו-n?-tansu (חזה בסגנון יפני). באופן דומה, ישנם סוגים שונים של חגורות אובי, כולל ה-nagaj?-bi (אבנט ארוך) וה-k?-bi (אבנט קצר). הטנסו וחגורת האובי משמשים לאחסון פריטים ולקשירת קימונו ויוקטה יחד. הטנסו משמש לעתים קרובות לאחסון קימונו, גרביים ופריטים אחרים, בעוד שחגורת האובי משמשת לקשירת הקימונו והיוקאטה. ניתן להשתמש בחגורה גם לקשירת ז'קט האורי יחד.

גטה וטאבי: סנדלים יפניים לגברים

הסנדלים היפניים המסורתיים הללו הוצגו ליפן מסין במהלך המאה ה-7 לספירה. סנדלי Geta מעוטרים בעיצובים יפים, כמו פרחים ונופים. הם עשויים מעץ ומעוטרים בלכה. סנדלי טאבי עשויים מבד ומעוטרים בעיצובים יפניים יפהפיים. הם לובשים עם קימונו ויוקטה במהלך אירועים מיוחדים, כמו פסטיבל בון. הם לובשים גם על ידי אנשים המבקרים במקדשים ובמקדשים. לסנדל הטאבי יש סוליה בודדת ואילו לסנדל הגטה שתי סוליות עץ מוערמות זו על גבי זו. סנדלי Geta משמשים בדרך כלל במהלך פסטיבל בון, בעוד סנדלי טאבי נועלים במהלך חגיגת השנה החדשה.

סיכום

אופנה יפנית לגברים מתחילה מאות שנים ושורשיה בלבוש סיני. מאמינים שהקימונו הוכנס מסין במהלך המאה ה-6 לספירה, בעוד שיוקטה הייתה קיימת מאז תקופת אדו (1603-1868 לספירה). מאמינים כי מעילי האורי נלבשו מאז תקופת הייאן (794-1185 לספירה). ההבדל העיקרי בין אופנה יפנית לאופנה מערבית הוא שהאופנה היפנית מתמקדת במשיכה האסתטית של הבגד, בעוד שהאופנה המערבית מתמקדת בפונקציונליות. יתרה מכך, אופנה יפנית מסורתית לגברים ידועה בשימוש שלה בחומרים יפים, כמו משי וכותנה, ליצירת בגדים שהם גם אסתטיים וגם נוחים ללבישה.