בגדי ילדים באמריקה של שנות ה-30

השפל הגדול היה תקופה של קשיים חסרי תקדים עבור רוב האמריקאים. עם זאת, היא הובילה גם לחידושים ושינויים בתרבות הפופולרית המורגשים עד היום. באופן כללי, הלבוש שיקף את התקופות הקשות עם חזרה לסגנונות פשוטים וצנועים יותר לאחר העודפים של סוף שנות ה-20. באופנה של שנות ה-30, בגדי ילדים לא היו חריגים למגמה זו. זה עשוי להפתיע אנשים רבים שחושבים על התקופה הזו כעל מלאת סלסולים ואופנות בנות, אבל בגדי ילדים משנות ה-30 היו למעשה די פשוטים ומעשיים. במקום חצאיות קצרות וחולצות ללא שרוולים, רוב הבנות לבשו שמלות ארוכות יותר עם גרביים עד הברכיים ונעלי לכה שחורות או מגפי שרוכים. בנים לבשו חולצות מכופתרות פשוטות או סוודרים עם צווארון מעל מכנסיים ארוכים עם צבעים אחידים עם תחתונים או מכנסיים דקים שהסתיימו ממש מעל הברך.

חוזרים ליסודות

השינוי העיקרי בבגדי ילדים בשנות ה-30 היה חזרה לסגנונות שמרניים וקונבנציונליים יותר, ששיקפו מגמה כללית של "הסדרה מחדש של החיים הכלכליים והחברתיים של אמריקה". זו הייתה חלקית תגובה לשפל הכלכלי, אך גם תגובה רחבה יותר לתרבות ה"פלפר" של שנות ה-20 ול"העודפים של העשור שלפני השפל". משמעות הדבר הייתה חזרה ללבוש צנוע יותר עבור בנים ובנות כאחד, עם ירידה בדגש על בדים מפוארים, צבעים עזים וסלסולים מוגזמים. במיוחד בגדי הבנים הפכו שמרניים יותר. חולצות עם צווארון ומכופתרות היו פופולריות מאוד, בעוד שמכנסיים קצרים (תחתונים) חזרו לאחר שנפלו מרווחה בסוף שנות ה-20.

טכנולוגיות ובדים חדשים

בדים וטכנולוגיות ייצור חדשות שפותחו במהלך שנות ה-30 עזרו לעצב את הלבוש של העשור. אחד החידושים הבולטים של שנות ה-30 של המאה ה-20 היה ה-rayon, שעד לאותו שלב היה בד עדין ודק מאוד. עם זאת, בשנות ה-30, טכניקות ייצור חדשות אפשרו יצירת אריג קרן חזק הרבה יותר. בדים חדשים נוספים משנות ה-30 כללו ויסקוזה, שהיה קשור לריון, וניילון, שהיה בד סינטטי שנוצר כולו במעבדה. התפתחות חשובה נוספת הייתה הופעת הרוכסנים, שהפכו נפוצים הרבה יותר במהלך שנות ה-30. הרוכסן הומצא בסוף שנות ה-90 של המאה ה-20 אך לא הפך לזמין נרחב עד שנות ה-20. זה היה מוצר יקר מאוד בשנותיו הראשונות, אבל מכיוון שהוא יוצר בייצור המוני ונעשה במחיר סביר יותר, הוא הפך לסטנדרט בבגדי ילדים בתחילת ובאמצע שנות ה-30.

הנעלה לילדים

השינוי החשוב והבולט ביותר בהנעלת ילדים בשנות ה-30 היה הופעת סוליות הגומי. נעלי ילדים עם סוליות גומי הפכו פופולריות לראשונה בסביבות תחילת העשור והגיעו להחליף לחלוטין את מגוון סוליות העור עד סוף שנות ה-30. מכיוון שגומי היה הרבה יותר זול מעור, זוג נעליים עם סוליות גומי עלות פחות מזוג עור. עם זאת, הם גם החזיקו מעמד הרבה יותר טוב, מחזיקים מעמד הרבה יותר זמן מעור. יתר על כן, נעליים עם סוליית גומי היו הרבה יותר קלות לניקוי מאשר עור, מה שהופך אותן לאידיאליות לשימוש ברחובות המבולגנים והמלוכלכים של תקופת השפל הגדול ומלחמת העולם השנייה. הפופולריות של נעלי סוליית גומי הייתה ככל הנראה תגובה ללכלוך ההולך וגובר של המדרכות והרחובות של ערי אמריקה, שהיו זרועים בגומי השחור הקיים תמיד מצמיגי רכב.

הבדלים בין המינים בבגדי ילדים

כפי שהיה נכון ברוב המאה העשרים, בגדי בנות בשנות ה-30 היו הרבה יותר שמרניים משל בנים. הבדל זה בא לידי ביטוי באורך הלבוש, כאשר שמלות וחצאיות של בנות נופלות ממש מעל הברך או עד ממש מתחת לברך, בעוד שבגדי הבנים נשארו מעל הברך. ההבדל בא לידי ביטוי גם בסוגי הבדים שבהם נעשה שימוש, כאשר בגדי בנות עשויים בעיקר מכותנה בעוד שבגדי בנים היו עשויים מבדים יציבים יותר כמו צמר. גם לבגדי בנים היה דגש הרבה יותר חזק על פרקטיות, בעוד שבגדי בנות היו מעט יותר דקורטיביים. הדבר בא לידי ביטוי בעיקר בסוגי הנעליים שננעלו על ידי בנים ובנות בשנות ה-30. בנים נעלו בעיקר נעליים מכופתרות או מגפי שרוכים, בעוד שבנות נעלו בעיקר מרי ג'ינס או נעלי שרוכים. חריג חשוב אחד לכלל זה היה נעל סוליית הגומי, שנענדה על ידי בנים ובנות כאחד בשנות ה-30.

סיכום

שנות ה-30 היו תקופה של מצוקה כלכלית ולבוש פשוט לילדים. למרות שנשארו כמה אופנות וטרנדים משנות ה-20, בגדי הילדים בשנות ה-30 היו הרבה פחות מפוארים ויותר שמרניים. זה היה חלקית השתקפות של שינוי תרבותי רחב יותר הרחק מסגנון ה"ספיקי" של עידן הפלאפר, ובחלקו תגובה לדיכאון ולשכיחות העולה של נעלי סוליית גומי. באופן כללי, בגדי הבנים הפכו שמרניים יותר ופחות מפוארים, בעוד שבגדי הבנות נותרו מפוארים אך פחות תשומת הלב הוקדשה לקישוט ויותר הוקדשה לפרקטיות. משמעות הדבר הייתה חזרה לצבעים ובדים קונבנציונליים יותר, כמו כחולים, חומים ואפורים, בהתרחקות מצבעי היסוד הנועזים והבדים המפוארים של שנות ה-20.