בדים וטקסטיל יפניים מסורתיים

עשוי מסיבים טבעיים כגון כותנה, משי או פשתן, טקסטיל יפני ידוע ביופיו העדין ובעיצובים המורכבים. בגדים יפניים מסורתיים כמו קימונו, יוקטות וחלוקי אוצ'יג'ין משתמשים בסוגים שונים של בד כדי ליצור מרקמים ייחודיים. ישנם בדים יפניים רבים ושונים, ולכל אחד מהם יש מראה ותחושה ייחודיים. בהתאם לטכניקת האריגה המשמשת לייצורם, טקסטיל אלו יכולים להיות רך או נוקשה, עבה או דק, גס או עדין. לכל אחד מהמאפיינים הללו יש השפעה על איך הבגד יראה וירגיש. איזה סוג טקסטיל אתה מכיר?

פוקין

פוקין הוא סוג של בד העשוי ממשי וכותנה. בד זה נארג כך ששני סוגי הסיבים מתערבבים ויוצרים בד בעל תחושה חלקה ורכה וברק עדין. באופן מסורתי, בדי פוקין שימשו לקימונו ולבגדים יפניים מסורתיים אחרים, אך הם משמשים גם לייצור בגדים מודרניים, כגון חולצות וחצאיות. ניתן למצוא בדי Fukin במגוון רחב של צבעים, כולל לבן, שחור, כחול, ירוק, כתום, ורוד, אדום וצהוב. בדים אלה מודפסים לעתים קרובות עם עיצובים, אם כי בדים פוקין זמינים גם בצבעים פשוטים.

כותנה ארוגה

בדי כותנה נארגים במגוון אריגים ליצירת סוגים שונים של בדים. אריגה רגילה, אריגת סאטן וקליעת סלים הם כל סוגי האריגה שניתן להשתמש בהם לייצור בדי כותנה. בדים אלו רכים ונוחים ללבישה, אך חסר להם ברק של בדי משי. בדי כותנה זמינים בצבעים רבים ושונים, כולל שחור, כחול, חום, ירוק, כתום, ורוד, סגול ואדום. ניתן להדפיס גם בדי כותנה עם עיצובים.

צומוגי

בדי Tsumugi נארגים מסיבי כותנה וצבעי צמחים טבעיים ליצירת בד עבה בעל מרקם עם משטח לא אחיד שנראה כמו משטח מסוקס. בדי Tsumugi משמשים לעתים קרובות להכנת קימונו ובגדים יפניים אחרים. בדים אלה זמינים הן בעיצובים יפניים מסורתיים והן בעיצובים מודרניים. בדי Tsumugi זמינים במגוון רחב של צבעים, כולל שחור, כחול, חום, ירוק, כתום, ורוד, סגול, אדום וצהוב.

Ura-meshi Meru ו- Meru-Dori

בדי Uragami Meru עשויים מכותנה וצבעי צמחים טבעיים. בדים אלו נארגים כך שהסיבים אינם אחידים ומתערבבים, ויוצרים משטח בעל מרקם עם אפקט מסוקס. בדי Uragami Meru נארגים על נול מיושן, המעניק לבד משטח מחוספס ולא אחיד. לבדי Meru-Dori יש את אותה טכניקת אריגה כמו בדי Meru, אך יש להם משטח רך ואחיד יותר. בדי Ura-meshi Meru ו- Meru-Dori משמשים לעתים קרובות לייצור קימונו ובגדים יפניים אחרים. בדים אלה זמינים במגוון רחב של צבעים, כולל שחור, כחול, חום, ירוק, כתום, ורוד, סגול, אדום וצהוב.

מוגן מרו ומוגן-דורי קאסורי

בדי Mugan Meru עשויים מכותנה וצבעי צמחים טבעיים. בדים אלו נארגים על נול כך שהסיבים אינם אחידים, ויוצרים משטח בעל מרקם עם אפקט מסוקס. בדי Mugan Meru נארגים על נול מיושן, המעניק לבד משטח מחוספס ולא אחיד. לבדים של Mugan-Dori יש את אותה טכניקת אריגה כמו בדי Mugan Meru, אך יש להם משטח רך ואחיד יותר. בדים של Mugan Meru ו- Mugan-Dori kasuri משמשים לעתים קרובות להכנת קימונו ובגדים יפניים אחרים. בדים אלה זמינים במגוון רחב של צבעים, כולל שחור, כחול, חום, ירוק, כתום, ורוד, סגול, אדום וצהוב.

יוקי מרו ויוקי-דורי קאסורי

בדי Yuki Meru עשויים מכותנה וצבעי צמחים טבעיים. בדים אלו נארגים ליצירת בד עבה בעל מרקם עם משטח לא אחיד שנראה כמו משטח מסוקס. בדי Yuki Meru נארגים על נול מיושן, המעניק לבד משטח מחוספס ולא אחיד. לבדי יוקי-דורי יש את אותה טכניקת אריגה כמו בדי יוקי מרו, אך יש להם משטח רך ואחיד יותר. בדי יוקי מרו ויוקי-דורי קאסורי משמשים לעתים קרובות לייצור קימונו ובגדים יפניים אחרים. בדים אלה זמינים במגוון רחב של צבעים, כולל שחור, כחול, חום, ירוק, כתום, ורוד, סגול, אדום וצהוב.

צביעת האטסו-רוחי חושין-קאן

בדי Hatsu-ruchi Chushin-kane עשויים מסיבי כותנה וצבעי צמחים טבעיים. הסיבים ארוגים בצורה לא אחידה ליצירת בד עבה בעל מרקם עם משטח לא אחיד שנראה כמו משטח מסוקס. Hatsu-ruchi Chushin-kane, בדים ארוגים באמצעות טכניקות אריגה מסורתיות מאוד המכונה צביעה Chushin-kane. טכניקה זו מייצרת בד גס ולא אחיד בעל מראה כפרי. בדי Hatsu-ruchi Chushin-kane משמשים לעתים קרובות להכנת קימונו ובגדים יפניים אחרים. בדים אלה זמינים במגוון רחב של צבעים, כולל שחור, כחול, חום, ירוק, כתום, ורוד, סגול, אדום וצהוב.

סיכום

טקסטיל יפני ידוע ביופיו ובאיכותם, והבדים הארוגים אינם יוצאי דופן. מפוקין ועד פוקיקה, ישנם סוגים רבים ושונים של בדים לבחירתך. כעת, כשאתה יודע על כל סוג אחר, אתה יכול לבחור את המתאים לך ביותר. עם כל כך הרבה אפשרויות, אתה בטוח תמצא אחת שפשוט מושלמת לפרויקט הבא שלך.