האופנה המסורתית באפריקה הפכה לפופולרית מאוד

עולם הלבוש האפריקני המסורתי מלא בצבעים עזים, דפוסים ייחודיים וסיבים טבעיים. זו דרך להתלבש שהיא לא רק יפה אלא גם מאפשרת לך לבטא את מי שאתה כפרט, תוך כבוד למורשת שלך. אופנה בהשראה אפריקאית הגיעה לקדמת הבמה של האופנה המיינסטרים בשנים האחרונות. מהדפסים מקומיים על סלבריטאים כמו ביונסה וריהאנה ועד לעלייה בפופולריות של מותגים כמו Balenciaga וכריסטיאנו FVEND עם זאת, בגדים אפריקאיים מסורתיים הם הרבה יותר מטרנד חולף והוא מקור לגאווה תרבותית עבור אנשים רבים. מאתיופיה ועד קונגו ובכל מקום ביניהם, ישנם סגנונות לבוש ייחודיים שלובשים גברים ונשים בכל רחבי היבשת.

מהי אופנה מסורתית אפריקאית?

אופנה אפריקאית מסורתית היא דרך להתלבש שהיא לא רק יפה אלא גם מאפשרת לך לבטא את מי שאתה כפרט, תוך כבוד למורשת שלך. לבוש אפריקאי מסורתי אינו מוגבל לסוג מסוים של בגד, אלא למגוון רחב של סגנונות הנבדלים בהתאם למקום בו אתה נמצא ביבשת אפריקה. לדוגמה, לתרבות האתיופית יש מסורת לבוש מאוד מובהקת, בעוד לעם הסנגל יש את הסגנון הייחודי שלהם. אופנה אפריקאית מסורתית עשויה מסיבים וצבעים טבעיים והיא בדרך כלל מאוד בהירה ותוססת. לעתים קרובות הוא ארוג או תפור בעבודת יד ויש לו דפוס מובהק המייצג את האדם שלובש אותו. במילים אחרות, לבוש אפריקאי מסורתי הוא סוג של ביטוי עצמי ונועד ללבוש על ידי כולם, לא רק אנשים עם שורשים אפריקאים.

חולצות וטוניקות

חולצות וטוניקות הן חלק מהבגדים הבסיסיים ביותר שלובשים אנשים ברחבי יבשת אפריקה. הם עשויים מבדים ודוגמאות טבעיים ונלבשים על ידי גברים ונשים כאחד. עליוניות הן סוג הבגד הנפוץ ביותר שנמצא בלבוש אפריקאי מסורתי. הם נלבשים בדרך כלל בפני עצמם, אבל ניתן גם לשכב מעל חולצה או טוניקה עם שרוולים ארוכים. ניתן להכין אותם ממגוון רחב של בדים, מפשתן ועד כותנה ועוד. נשים נוטות ללבוש חולצות מותאמות יותר לגוף, בעוד גברים לובשים בגדים רפויים יותר ובעלי צורה מוארכת. בגלל ההבדל הזה, חולצות נלבשות רק לעתים רחוקות כחלק מהבגדים הסנגליים המסורתיים, אך הן נפוצות מאוד בלבוש אתיופי.

שמלות

שמלות הן סגנון לבוש פופולרי במיוחד באופנה המסורתית האפריקאית. הם מגיעים במגוון אורכים ובדים ונלבשים על ידי גברים ונשים כאחד ברחבי היבשת. שמלות הן בגדים ארוכים מספיק כדי לעבור את הברכיים. הם גם עשויים מבדים שהם בדרך כלל עבים וכבדים יותר מאלה המשמשים לייצור חולצות. נשים סנגליות לובשות שמלות באורך הברך או יותר, בעוד שנשים אתיופיות בדרך כלל לובשות שמלות המסתיימות מעל הברך. גברים בשני האזורים לובשים לעתים קרובות שמלות רפויות יותר באורך הברכיים גם כן.

עוטפים וגנבים

עטיפות ושטולים הם הסוג הרשמי ביותר של בגדים המשמשים באופנה מסורתית אפריקאית. הם לובשים לעתים קרובות בחתונות, טקסים דתיים או אירועים מיוחדים אחרים. בניגוד לבגדים אחרים שנמצאים בבגדים אפריקאיים מסורתיים, עטיפות ושטיפות הן בדרך כלל ארוכות מספיק כדי לעטוף את החזה והבטן כמו גם את המותניים. הם עשויים מבדים דקים המעוטרים לעתים קרובות בדוגמאות ארוגות. עטיפות ושטולים משמשים לעתים כסוג של מנשא מסורתי לתינוק. יש גם מטפחות מבדים דקים כמו כותנה או מוסלין שניתן ללבוש נשים ברחבי היבשת.

מכנסיים ומכנסיים קצרים

מכנסיים ומכנסיים קצרים הם סוג של בגד הנפוץ יותר על ידי גברים, אבל יש נשים שלובשות אותם גם כן. הם עשויים בדרך כלל מבדים עבים יותר ולעתים קרובות הם רופפים יותר. מכנסיים קצרים לגברים נמשכים בדרך כלל עד הברך, בעוד שמכנסיים קצרים לנשים קצרים בהרבה. יש אנשים שמתנגדים ללבוש מכנסיים קצרים כבגד מסורתי. עם זאת, אנשים רבים מאמינים שזה מקובל אם המכנסיים הקצרים עשויים מבד טבעי. מכנסיים ומכנסיים קצרים אפריקאים מסורתיים רבים מעוטרים בדוגמאות ארוגות. הם עשויים בדרך כלל מכותנה או פשתן, ולעתים קרובות ניתן לצבוע אותם בצבעים מרהיבים המייצגים את האדם שלובש אותם.

הַנעָלָה

הנעלה היא אחד החלקים החשובים ביותר של לבוש מסורתי אפריקאי. ישנם סוגים רבים ושונים של נעליים הננעלות באזורים שונים באפריקה. גברים סנגלים נועלים לעתים קרובות סנדלים הנקראים "ג'נדלים" העשויים מחומר קש ארוג. גברים אתיופים בדרך כלל נועלים סנדלים עשויים מעור, אם כי חלקם לובשים גם סוג של הנעלה ארוגה. נשים סנגליות לובשות "סבוטים", העשויים מעץ, בעוד שנשים אתיופיות נועלות גם סנדלי עור. יש גם מגוון רחב של סנדלי עץ ועור הנלבשים בדרך כלל באירועים דתיים. באזורים שונים יש מסורות הנעלה שונות וחשוב לדעת מה מתאים בטיולים.

סיכום

ביגוד אפריקאי מסורתי הוא דרך יפה להראות את הגאווה התרבותית שלך. מבגדים ארוגים אתיופיים ועד קפטנים סנגליים ועוד, יש מגוון רחב של בגדים לבחירה. רוב הבגדים הללו עשויים מסיבים טבעיים ויש להם דוגמאות צבועות המייצגות את האדם שלובש אותם. כל אחד יכול ללבוש בגדים אפריקאים מסורתיים והם דרך מצוינת לכבד ולהעריך את התרבות האפריקאית.