ההיסטוריה של האופנה הבריטית

ההיסטוריה של האופנה הבריטית היא כזו שהתמלאה בהרבה עליות ומורדות כמו הנוף של המדינה. לאורך מאות השנים, בריטניה הפגינה נכונות להתנסות בטרנדים, חומרים וצלליות חדשים, תוך שמירה על תחושת עידון קלאסית. מאמר זה בוחן כמה רגעי מפתח בהיסטוריה של האופנה הבריטית והשפעתם המתמשכת על טרנדים עולמיים עד היום. קוראים שרוצים ללמוד עוד על ההיסטוריה של האופנה הבריטית ימצאו במאמר זה משאב מצוין. החל מאופנות אנגלו-סכסיות וכלה בעיצובים פוסט-מודרניים, יצירה זו מכסה את כל הסגנונות העיקריים.

אופנה אנגלו-סכסית (450-1066)

הגעתם של האנגלו-סכסים במאה החמישית הביאה לבריטניה מלתחה חדשה לגמרי. הלבוש המסורתי שלהם היה פשוט בעיצובו, הורכב בעיקר מבדי צמר ופשתן. רוב התלבושות היו טוניקה עד הברך או שמלה ארוכה. הטוניקה נלבשה בדרך כלל עם חותלות, בעוד השמלה הייתה באורך הברך או באורך הקרסול. בגדים אנגלו-סכסיים נצבעו בעיקר בצבע אחד, עם כמה וריאציות עבור אנשים בעלי מעמד גבוה. אצילים ואנשי דת לבשו לפעמים צבעים ודפוסים בהירים. הצבעים הנפוצים ביותר בעידן זה היו כחול, אדום, שחור וצהוב.

אופנת נורמן (1066-1100)

הכיבוש הנורמני הביא אופנות חדשות רבות לבריטניה. הנורמנים היו חברה קוסמופוליטית יותר, עם גישה לחומרים ומושגים חדשים. רבים מהבגדים שלהם היו עשויים ממשי, בד יוקרתי שרק לאחרונה הפך זמין באירופה. הנורמנים גם התנסו בסגנונות חדשים של כובעים, ולעתים קרובות הוסיפו אלמנטים דקורטיביים כמו נוצות או תכשיטים. אחד החידושים הנורמניים המפורסמים ביותר היה הצעיף. יצירה זו נוצרה עם חתיכת בד משולשת שהונחתה על הכתף, לרוב עם שוליים דקורטיביים בחלק העליון. הצעיף נעשה בדרך כלל בצבעים בהירים ולעתים קרובות שימש לכיסוי הראש והפנים. הנורמנים הביאו לבריטניה מגוון חומרים חדשים, במיוחד צבעים נדירים ואקזוטיים.

אופנה של ימי הביניים (1100-1500)

כניסתה של תקופת ימי הביניים הביאה את השינוי הדרמטי ביותר באופנה מאז הגעתם של האנגלו-סכסים. חומרים וטכניקות חדשות יצרו את התלבושות המפוארות ביותר שנראו בבריטניה מאז הכיבוש הרומי. בגדים חדשים רבים היו מעוטרים בכבדות עם רקמה ותכשיטים משוכללים. הבגד המפורסם ביותר מימי הביניים היה הטוניקה, שלבשו גברים ונשים כאחד. נשים לרוב לבשו טוניקות מעל שמלות או חצאיות, בעוד שגברים בדרך כלל לבשו טוניקות על חותלות. טוניקות נעשו ממגוון חומרים, כולל פשתן, צמר, משי וכותנה. השמלה הייתה הפריט היקר ביותר של לבוש מימי הביניים. זה היה בדרך כלל באורך הקרסול, אבל זה יכול להיות ארוך יותר באופן משמעותי עבור אנשים בעלי סטטוס גבוה. שמלות תמיד נלבשו מעל בגד תחתון כלשהו, בדרך כלל חצאית.

רנסנס ורפורמציה (1500-1700)

הרנסנס הביא עניין מחודש בעת העתיקה הקלאסית, ורבות מהאופנות של אותה תקופה נוצרו בהשראת לבוש רומי עתיק. בגדי הרנסנס היו בדרך כלל ארוכים ומשוחררים, עם קו מכפלת מתרחב או זורם. רוב הבגדים הללו היו עשויים ממשי או קטיפה, שהיו בדים יוקרתיים שיובאו מאסיה. חידוש בולט ברנסנס היה ה-codpiece, נרתיק נוי שהוצמד לחזית מכנסי הרנסנס. בגד רחב זה היה דקורטיבי או כיס נוסף לאחסון חפצי ערך. הרנסנס ראה גם שינוי באופנת הנשים. נשים לבשו באופן מסורתי שמלות באורך הרצפה, אבל הרנסנס הציג אופנה חדשה לבגדים קצרים יותר שנלבשו מעל הקרסול.

אופנה ויקטוריאנית (1700-1900)

התקופה הוויקטוריאנית זכורה לעתים קרובות בזכות האופנות המשוכללות והרשמיות שלה. המהפכה התעשייתית הביאה טקסטיל חדש לבריטניה, וחומרים אלו שימשו ליצירת תלבושות משוכללות וצבעוניות. אופנת נשים בעידן הוויקטוריאנית הייתה במובנים רבים התגלמות האופנה הרשמית. בדרך כלל, נשים ויקטוריאניות לבשו שמלות ארוכות מבדים עשירים כמו משי או קטיפה. השמלות קושטו לעתים קרובות ברקמה מקושטת, תחרה ותכשיטים. נשים ויקטוריאניות לבשו לעתים קרובות כפפות באורך מלא כתוספת ללבוש הרשמי שלהן. אופנת גברים ויקטוריאנית הייתה דומה לאופנת נשים ויקטוריאנית, אם כי היא הייתה פחות מעוטרת. גברים לבשו בדרך כלל חליפות ארוכות בצבע כהה וחולצות עם כובע רשמי, כמו כובע עליון.

אופנה של המאה ה-20 (1900-2000)

המאה ה-20 הייתה תקופה של שינוי גדול באופנה הבריטית. כשבריטניה התגלתה כמעצמה עולמית, תרבותה השתנתה. המדינה החלה לקבל השראה ממגוון תרבויות אחרות, מה שהוביל לשורה של אופנות חדשות. בתחילת המאה ה-20, האופנה הבריטית החלה להתנתק מהלבוש הרשמי הוויקטוריאני. אופנת הגברים הפכה ליותר סתמית, עם הצגת מכנסיים במקום מכנסיים והפופולריות הגוברת של החליפה. היצירה המפורסמת ביותר של בגדי גברים מהמאה ה-20 הייתה הטוקסידו, שזכה לפופולריות לאירועים רשמיים כמו האופרה.

סיכום

ההיסטוריה של האופנה הבריטית עשירה ומגוונת. מהטוניקה הפשוטה והמצוצית של האנגלו-סכסים ועד השמלות המפוארות של הוויקטוריאנים, המדינה הזו התנסתה בסגנונות רבים ושונים במשך מאות שנים.