הוט קוטור ומעצבים מצליחים

מה זה הוט קוטור?

הוט קוטור, פשוטו כמשמעו "תפירה גבוהה", הוא סוג של עיצוב אופנה בו כל בגד מיוצר בעבודת יד מתחילתו ועד סופו. הוא משמש לרוב לתיאור בגדים שנעשו בעבודת יד על ידי מספר קטן של מעצבים מיוחדים, בהתבסס על העיקרון ש"שמלה נראית חדשה כשהיא בת 10". מעצבי אופנה עילית מייצרים רק כמה עשרות פריטים לעונה ומוכרים אותם לקהל לקוחות נבחר. הבגדים עשויים לרוב מבדים יקרים, מותאמים כך שיתאימו לכל לקוח בודד, ולכן נוצרו באופן ייחודי, ללא אפשרות למכירה חוזרת. אופנה עילית הוקמה לראשונה בצרפת באמצע המאה ה-19, אם כי היא קיימת גם במדינות אחרות. הוא נבדל מסוגים אחרים של תלבושות אופנתיות, כגון פרטר-א-פורטר (מוכן ללבישה) וקוטור-סדנטייר (בהזמנה אישית), כמיוצר בעבודת יד ובדרך כלל מבדים איכותיים.

איך מייצרים הוט קוטור?

בעבר, פריט הוט קוטור כלל תופרת תפירה של שכבות הבד ביד. כיום, רוב הבגדים הללו מיוצרים בטכניקה הנקראת "שרוולי ראגלן", המשתמשת במכונה. היות והבגד הוא חתיכת בד אחת, על המעצב(נ)ת להשתמש בחצים ובתיכות כדי ליצור גזרה מחמיאה לגוף. בגדי אופנה עילית הם כל כך מורכבים שלעתים קרובות לוקח יותר מ-2,000 שעות להכין אותם! באופן מסורתי, בדי הוט קוטור מיוצרים בעבודת יד. המעצבת בוחרת את הבד, צובעת אותו ואורגת אותו בעבודת יד. לאחר מכן הבד נשלח לנול, שהוא מכונה השוזרת את הבד יחד. כדי להפוך כל בגד הוט קוטור לייחודי באמת, רוב המעצבים משתמשים בבדים שיש להם דוגמה מכיוון שאי אפשר יהיה למצוא שתי דוגמיות בד זהות. כדי ליצור שמלה מרובת צבעים, המעצב יצטרך לצבוע בד בצבע שונה עבור כל חלק.

לואי ויטון

אולי בית האופנה הצרפתי המוכר ביותר בעולם, המותג בעל השם של לואי ויטון עשה את שמו על ידי שילוב הטוב ביותר באופנה עילית עם פריטים יוקרתיים ונצחיים שמתעלים מעל טרנדים. נוסדה בשנת 1854 על ידי יצרנית תא מטען שסחורה שימשה את הקיסרית אוג'יני והדוכס מווינדזור, היא הייתה אהובה על המסוגננים ביותר בעולם מאז שנות ה-30, כאשר תיק ה-Keeall האייקוני שלו עלה לראשונה על המסלול. המנהל הקריאטיבי של הבית הוא חוסה לואיס, שרב המכר שלו הוא ה-Damiier Canvas Tote, שיש לו קהל כמו כת. הקולקציות העונתיות שלו מוגדרות בדרך כלל על ידי חומרים יוקרתיים, צבעים נועזים, דפוסים מורכבים ורגישות עדינה ומודרנית.

כריסטיאן דיור

העיצובים של כריסטיאן דיור, המפורסמים בזכות הצלליות המכוסות והמובנות שלו, היוו השראה לבתי אופנה ברחבי העולם. ב-1947, לאחר שהבחינו שנשים פריזאיות הפסיקו לקנות בדים עקב המשבר הפיננסי בעקבות מלחמת העולם השנייה, יצר דיור מראה חדש שהשתמש בבד מקומט שעדיין ניתן להשתמש בו באוספים שלו. האסתטיקה הזו הייתה להיט ועזרה לשים את דיור על המפה כמעצב אופנה צרפתי מוביל. סגנונו מאופיין בבדים מפוארים, חלוקים מובנים ואביזרים עדינים. רבי המכר שלו כוללים את ז'קט הבר ושמלת "ניו לוק", הכוללת בד מקומט שנאסף בקו המותניים וקרינולינה המשמשת ליצירת מלאות.

שאנל

בית שאנל, שהוקם על ידי גבריאל "קוקו" שאנל בשנת 1909, ידוע בעיצובים החדשניים והאסתטיקה הנצחית שלו. בשנות ה-20, שאנל הפכה לכוח מוביל באופנת הקוטור כשהציגה את צלליות "השמלה השחורה הקטנה" ו"שמלת השק" שלה. העיצובים שלה היו חריגה מהבגדים המעוטרים מדי של התקופה והציגו אלגנטיות מינימליסטית. רבי המכר של שאנל כוללים את "השמלה השחורה הקטנה" ו"שמלת השק", כמו גם את שמלות ה"ג'קט של שאנל" ו"חזיות קופה" שלה, הכוללות את הבדים הקלים הייחודיים של שאנל, צלליות נקיות ופרטים נשיים. קולקציות הקוטור של שאנל מוגדרות בדרך כלל על ידי בדים יוקרתיים ועיצובים מורכבים ומודרניים.

מעצבים מפורסמים אחרים

ז'יבנשי - ז'יבנשי, המפורסם בבגדי הערב הזוהרים שלו, גבריאל "קוקו" שאנל לשעבר, היה אחד מבתי האופנה הצרפתיים המובילים בשנות ה-50 וה-60. ז'יבנשי, המפורסם בחולצות המשי והלבוש הרשמי שלו, ידוע באסתטיקה הזוהרת שלו שהיא גם מסוגננת ונצחית. לנווין - מפורסם בעיצוביו הקלים והמודרניים, מעצב האופנה הצרפתי, ז'אן לנווין היה כוח מוביל באופנה הצרפתית בתחילת המאה ה-20. העיצובים שלה נלבשו על ידי מספר דמויות מפורסמות, כולל ג'ואן קרופורד, אווה פרון ומיי ווסט. Hermès - מפורסם בתיק Hermès Birkin, Hermès הוא אחד מבתי האופנה הצרפתיים המובילים בעולם. הבית נוסד על ידי תיירי הרמס, שהתחיל בייצור עניבות משי ב-1837.

בשורה התחתונה

בתי אופנה צרפתיים כמו שאנל, ז'יבנשי ודיור ידועים בבדים היוקרתיים ובאסתטיקה הנצחית שלהם. בעוד שבתי אופנה איטלקיים ידועים בפריטים המוכנים ללבישה ובסטיילינג העצבני שלהם, בתי אופנה צרפתיים ידועים בעיצובי הוט קוטור שלהם, הנעשים בעבודת יד עם פרטים מורכבים ובדים יוקרתיים. למרות שאופנת עילית מזוהה לעתים קרובות עם העשירים והמפורסמים, ישנם מותגים רבים במחירים סבירים המציעים בדים איכותיים ועיצובים מורכבים. בקניית בגדי אופנה עילית, חשוב לעשות קניות בחנויות מוכרות ולהימנע מקניית מוצרים מזויפים.