טרנדים באופנה בריטית בשנות ה-90

שנות ה-90 היו עשור של מעבר לאופנה הבריטית. בתוך תקופה זו של שינוי, מעצבים חדשים רבים השיקו מותגים משלהם, והותיקים יותר צצו מחדש עם מרץ מחודש. לאחר העודפים של שנות ה-80, הטרנדים בשנות ה-90 קיבלו תפנית מפוכחת יותר. כתוצאה מכך, הייתה התעוררות מחודשת בצורות קלאסיות כמו חייטות כפולה וטוויד; ואילו כריות הכתפיים נעלמו שוב מחליפות נשים.

חולצות

העשור התחיל עם התעוררות של החולצה הקלאסית עם הצווארון המכופתרת, כאשר גברים ונשים כאחד חזרו לסגנונות של שנות ה-50 וה-60. דוגמאות לטרנד אופנתי זה כללו את החולצה בסגנון אוקספורד עם צווארון וחפתים מעומלנים בכבדות, וכן את הסגנון המנדריני, בעל צווארון גבוה עם קצה מעוגל. סגנון פופולרי נוסף של חולצה היה חולצת הג'ינס, שלעתים קרובות נלבשה ללא כפתורים עם סוודר או קרדיגן מעל החלק העליון. טרנד אופנתי נוסף של שנות ה-90 היה חולצת יוניסקס, שלעתים קרובות הייתה אוברסייז עם מכפלת משוחררת ולא תחובה. חלה התעוררות של חולצות פלנל ארוכות, שנלבשו לעתים קרובות עם ז'קט טוויד ופלטה. פופולריות היו גם חולצות עם דפוסים סרוגים או ארוגים, כמו חולצת הרוגבי וחולצת הרוגבי עם פסים אופקיים, שלעתים קרובות נלבשו תחובים לתוך ג'ינס.

מכנסיים

בתחילת העשור, שולי המכנסיים היו לעתים קרובות גבוהים, עם רגליים מחושלות או מופנות, אם כי גם מכנסיים צרים מחויטים היו פופולריים. באמצע שנות ה-90 הפך לאופנתי סגנון של מכנסיים רחבים יותר, שנלבשו לעתים קרובות עם גרב מכנסיים גדולות ושיקות. מכנסיים רחבי רגליים יוצרו לעתים קרובות במגוון רחב של בדים, כולל ג'ינס, קורדרוי, ומאוחר יותר בעשור, עור. בחלקו האחרון של העשור, המכנסיים הלכו והתקצרו והמכנס הרחב רחב התחלף במכנס צינור הניקוז שהיה צר רגליים ונלבש עם חליפה או בגדי ספורט.

חליפה מעילים

בתחילת שנות ה-90, ז'קטים עם חזה כפול היו אופנתיים. מאוחר יותר בעשור, ז'קטים חד חזה היו פופולריים יותר, כאשר ז'קטים עם חזה כפול נלבשו לעתים קרובות כאשר נדרשה רשמיות. ז'קטים מחויטים נשארו פופולריים לאורך העשור, ולרוב נלבשו עם מכנסיים דקים וישרים. בדים קלאסיים כמו פלנל, טוויד וקורדרוי נלבשו בחליפה, לעתים קרובות בחודשי הסתיו והחורף. לאירועים הרשמיים ביותר, החליפה האפורה הכהה או השחורה נותרה בחירה קלאסית, שנלבשה לעתים קרובות עם חולצה לבנה, עניבה שחורה ונעליים שחורות.

מעילים וז'קטים

המעילים המשיכו להילבש בכל עונות השנה, עם מגוון רחב של סגנונות זמינים, כולל המעיל הארוך, המעיל הקצר עם הפרווה וז'קט העור. טרנד אופנתי פופולרי של שנות ה-90 היה ז'קט הנפוח, שנלבש לעתים קרובות ללא רוכסן. פרקים, ג'ילטים מרופדים ומעילי צמר עם ברדסים נלבשו במזג אוויר קר, לעתים קרובות עם ג'ינס או מכנסיים וחולצת טריקו מתחת. לאירועים רשמיים, המעיל השחור הקלאסי נשאר פופולרי. עבור נשים, הז'קט המחויט היה בעד לאורך כל העשור, שנלבש עם חצאית או מכנסיים. לז'קט המחויט היו לרוב דשים רחבים, מותניים גבוהים וחפתים גדולים. במהלך החלק האחרון של העשור, ז'קט הבלייזר הפך לפופולרי, ולרוב נלבש עם ג'ינס, מכנסיים או חצאית.

הַנעָלָה

לאירועים רשמיים, כמו חתונות ואירועי עניבה שחורה, נעלי גברים נשארו שחורות ומלוטשות, בעוד שנעלי נשים היו לרוב עם עקבים גבוהים. נעלי עקב נשארו אופנתיות לאורך העשור, ולרוב נלבשו עם ג'ינס. הלופר הפך לפופולרי, שנלבש על ידי גברים ונשים כאחד. אולי הנעל האופנתית ביותר של העשור הייתה מגף המדבר, שנענדה ללא שרוכים עם לשון המגף מקופלת למעלה. במהלך שנות ה-90, היה שימוש מוגבר בנעלי חוץ או נעלי חוץ, לרוב עם גפה גור-טקס או בד דומה עמיד למים. דוגמאות לטרנד זה כללו נעלי הליכה, נעלי הליכה ומגפי טיפוס הרים.

הדפסים ודפוסים

בתחילת שנות ה-90, דגמים בצורת זיגזג ויהלום היו פופולריים, וכך גם משבצות גדולות והדפסי פייזלי. לאורך העשור, צ'קים היו אופנתיים, לרוב בעיצוב גדול ונועז. נלבשו גם פסים, לרוב ברוחב גדול ובסגנון קולור בלוק. אחד ההדפסים הפופולריים ביותר של העשור היה עיצוב הדפס תותים, ששימש לעתים קרובות ליצירת חולצות. טרנד אופנתי נוסף של שנות ה-90 היה עיצוב מנומר, המשמש לעתים קרובות על בגדים ואביזרים. הייתה התעוררות של עיצובים בסגנון דיסקו של שנות ה-70, כולל צבעי ניאון וצבעים בהירים ומתנגשים.

סיכום

שנות ה-90 היו עשור של שינוי באופנה הבריטית, עם מעצבים שהתנסו בסגנונות ובדים חדשים. הטרנדים בעשור כללו חזרה לחייטות קלאסית ושימוש בהדפסים וצבעים נועזים ומתנגשים, לרוב בהשראת צבעי הטבע. כשהמאה החדשה התקרבה, מעצבים רבים הסתכלו אחורה לשנות הארבעים והחמישים להשראה, עם שינוי כללי ללבוש פחות רשמי. חייטות גברים הפכו לרזות יותר וחליפות נלבשו לעתים קרובות עם חולצה ועניבה, בעוד שבגדי נשים הפכו מחויטים יותר למרות שג'ינס ג'ינס נשאר פופולרי. במהלך עשור זה גדל השימוש בבדים וסיבים חדשים, כמו שימוש בבדים אקריליים והופעתם של בדים סינתטיים כמו לייקרה וספנדקס. פיתוחים נוספים כללו השקת חומרים חדשים כמו Gore-Tex, ששימש בלבוש חיצוני; והתחייה של בדים ישנים יותר כגון משי.