מעצבי האופנה המשפיעים ביותר של שנות ה-60

שנות ה-60 היו תקופה סוערת למדי עבור העולם, כשהמתחים הפוליטיים עלו ורעיונות חדשים על שוויון ופמיניזם צצו. בתחום האופנה, זה הוביל לתחושה שהכל יכול לקרות. מעצבים התבטאו בחופשיות באמצעות לבושם, והולידו תנועה הידועה בשם ניו פאשן או המראה הלונדוני - שנקראה כך מכיוון שהיא זכתה לפופולריות לראשונה בלונדון בשנות ה-60. עם זאת, בעוד שלכל תקופה יש את שחקני המפתח שלה, מעטים המעצבים השפיעו על האופנה באותה מידה כמו הביטלס וחבריהם ללהקה בשנותיה המאוחרות של הלהקה. אהבתם לצבע והמצאה מחדש של חייטות קלאסית פתחו דלתות עבור אחרים שבאו אחריהם להתנסות בסגנון. מאמר זה מסתכל רק על כמה מהמעצבים המשפיעים ביותר שעבדו במהלך שנות ה-60.

רינגו סטאר ומותג בגדי הגברים שלו

לעתים קרובות מתעלמים מרינגו סטאר כאחד ממעצבי האופנה המשפיעים ביותר של שנות ה-60, אולי בגלל שהוא ידוע בעיקר בתיפוף שלו ולא באופנה שלו. עם זאת, הלייבל שלו Ringo Starr and His All-Starr Band היה מיזם מצליח מאז שנות ה-90, מייצר בגדי גברים איכותיים ובמחיר סביר. בעוד שהבגדים של רינגו אולי לא היו המעצבים הניסיוניים ביותר של שנות ה-60, זה היה חלק מרכזי בתנועת המוד שהעניקה השראה לאנשים רבים ברחבי העולם לדחוף את היצירתיות שלהם עם אופנה.

מרי קוואנט והמראה האייקוני שלה

מרי קוואנט ידועה אולי בעיקר בזכות חצאית המיני האיקונית שלה, שיצרה בשנות ה-60. עם זאת, היא גם חוללה מהפכה באופנת הנשים עם עיצוביה הבהירים והצבעוניים, אשר נוצרו בהשראת בדים של תרבויות שונות. הגישה הנועזת והניסיוני שלה לעיצוב הייתה סימן מוקדם לתנועת האופנה החדשה שתוביל בקרוב את הדרך בעיצוב מחדש של עולם האופנה. קוואנט למדה אופנה בבית הספר לאמנות בצ'לסי, שם הכירה את בעלה לעתיד, אלכסנדר פלנקט. הזוג עבד יחד על תווית משלהם, שהייתה בין הראשונות לשווק קולקציה מוכנה ללבישה. העיצובים של קוואנט היו גם הראשונים שקודמו על ידי מפרסמים, והם היו להיט ענק בקרב נשים צעירות.

ויקטור אדלמן והאופנה הניאו-אפריקאית שלו

ויקטור אדלמן ידוע בעיקר בעיצוביו הצבעוניים והתוססים ששאבו את השראתם מטקסטיל מערב אפריקאי. המותג שלו היה בין הראשונים לחפש השראה מעבר לאירופה וזוכה להצגת רעיונות רבים שהפכו מאז לסטנדרט בעולם האופנה. אדלמן עבד כמעצב בחברת King's Road Sock Shop הבריטית, שם ייצר סדרת בדים מודפסים שבהם השתמש לייצור בגדים חד פעמיים. העיצובים הנועזים והצבעוניים משכו את עיניהם של צעירים בלונדון שהתעניינו יותר ויותר באופנה ועזרו להשיק את התנועה הניאו-אפריקאית שתעצב את האופנה החדשה של שנות ה-60. אדלמן היה אימץ מוקדם של בדים סינתטיים, שהיו זולים יותר ומגוונים יותר מחומרים טבעיים. כיום, הרעיונות שלו נתפסים כלידה של אופנה מזדמנת.

אלכסנדר מקווין ונעלי הפלטפורמה שלו

אי אפשר להפריז בהשפעתו של אלכסנדר מקווין על האופנה, שכן הוא היה מעצב בעל השפעה עצומה שהיה בחזית תנועת האופנה החדשה. במהלך חוזהו ל-10 שנים עם בית האופנה הנודע ז'יבנשי, הוא עיצב בגדים ואביזרים שחולל מהפכה בעולם האופנה. העיצובים האייקוניים של מקווין כוללים את כובע הצלחת המעופפת, שמלת המחוך השחורה ונעלי הפלטפורמה שלו, שהפכו לחתימת עבודתו. הנעליים היו עשויות ממגוון בדים כולל עור, עור פטנט ועור נחש. מקווין היה חדשן ולוקח סיכונים, וזה בא לידי ביטוי בעיצוביו. הוא השתמש בפרופורציות יוצאות דופן ובצבעים נועזים ולא פחד להשתמש בחומרים כמו נוצות. הוא גם שבר את הכללים על ידי ערבוב בדים, טקסטורות ודוגמאות בדרכים בלתי צפויות.

זנדרה רודס וההדפסים הנועזים שלה

רודס החלה את דרכה כמעצבת אופנה בשנות ה-60, שם הייתה אחת המעצבות המשפיעות ביותר של התקופה. רודס ידועה בעיקר בזכות ההדפסים הנועזים והצבעים הנועזים שלה, שהיו מנוגדים לאופנות המושתקות של שנות ה-50. היא גם ערבבה בדים ודפוסים שונים יחד כדי ליצור שילובים חדשים ויוצאי דופן, מה שהיה מהלך נועז בתעשייה שמרנית אחרת. השימוש הנועז של רודס בצבע ובדפוס מצוטט לעתים קרובות כמי שהשפיע על האופנה החדשה של שנות ה-60.

סיכום

בשנות ה-60 חל שינוי עצום באופן שבו אנשים ראו אופנה ויופי. מעצבים התנסו ברעיונות חדשים, והם היו פתוחים לשאוב השראה ממגוון רחב של תרבויות. הפתיחות הזו אפשרה להן ליצור בגדים אומנותיים ואקספרסיביים יותר ואפשרה לנשים לבטא את היצירתיות שלהן עם הבגדים שלהן באופן שמעולם לא יכלו לעשות קודם לכן. הביטלס וחבריהם ללהקה היו מעריצים גדולים של אופנה, והם נתנו השראה לאנשים רבים להתעניין יותר במה שהם לובשים. בעוד שנות ה-60 זכורות בזכות האופנות התוססות והיצירתיות שלהן, המפתח ליצירתיות זו היה ניסויים. מעצבים היו פתוחים לשאוב השראה מכל המקורות השונים, וזה עזר לשבור מחסומים בין תרבויות ולעודד אנשים להתבטא בחופשיות באמצעות הלבוש שלהם.