מעצב אופנה צרפתי לואי ויטון

לואי ויטון הוא מעצב אופנה צרפתי מפורסם הידוע בעיקר בזכות המזוודות היוקרתיות שלו ומוצרי העור. נולד בשנת 1821 בעיירה הקטנה מונון, צרפת, כבן של חייט, הוא עבר לפריז בגיל 16 כדי להיות מתלמד בעולם האופנה. שאיפתו הייתה להיות קוסם, מה שהוביל אותו להירשם לקורסים בבית הספר המקצועי לאמנויות. לאחר הכשרתו חזר הביתה והחל לעבוד כחייט. בשנת 1854 פתח לואי ויטון את חנות החייטות שלו ברחוב נוב-דה-אוגוסטינס שהתמחה בהלבשת שחקנים בתלבושות במה. זה הוביל אותו לפגוש שחקנים רבים שעמם ישתף פעולה מאוחר יותר בעת עיצוב תלבושות להצגות כגון "המלט" מאת שייקספיר או "הילד המפונק" מאת וודוייר. עם הזמן והניסיון, ויטון התפרסם בעיצובים המעולים שלו והחל לקבל הזמנות מלקוחות עשירים שרצו ביגוד בהזמנה אישית.

לידתה של LV

לואי ויטון כבר היה חייט ותיק כשפתח את החנות הראשונה שלו בפריז. הוא תפר יצירות יפות ואיכותיות במשך שנים רבות. החנות הראשונה שלו נקראה בית קלמנס על ידי לואי ויטון והיא הייתה ממוקמת ברחוב Rue de la Ville l'Eveque. בתקופה זו, ויטון היה רק חייט רגיל. הוא עדיין לא עשה את שמו כמעצב, אבל יצירותיו כבר זכו להערכה רבה. יום אחד, חבר ביקש ממנו להכין תא מטען לטיול שלו במערב אמריקה. ויטון החליט לבנות את תא המטען של חברו באמצעות מיטב החומרים והטכניקות המיוחדות. וכך נולד תא המטען של לואי ויטון, אחד ממטען הנסיעות המפורסמים בעולם.

לואי ויטון ותערוכת פריז

ויטון היה במקרה בפריז במהלך היריד העולמי של 1855. שם הוא פגש את הבעלים של חנות בדים בשם ז'ורז' סלילאל, שהיה לקוח תכוף בחנות החייטות של ויטון. הוא אמר לוויטון שהוא עומד לפתוח תערוכת בדים בתערוכה ומחפש מעצבים חדשים. ויטון הציע את עזרתו ויצר אוסף מדהים של בדים מודפסים עם עלים טרופיים ופרחים אקזוטיים. האוסף של ויטון זכה להצלחה עצומה והוא זכה במדליית זהב על עבודתו. בתערוכה הוא פגש גם מציג בשם אדריאן הארדי, שחיפש חייט חדש. ויטון התלהב מההזדמנות להרחיב את העסק שלו והרדי שכר אותו כדי להכין דוגמאות לתוכנית שלו. הוא גם נשכר להכין תלבושות ותפאורות להצגה הקרובה בכיכובה של השחקנית הורטנס שניידר.

סדנת האומן

שיתוף הפעולה עם שניידר הוביל לחוזה חדש בין ויטון לשחקנית. היא הציעה להם לעבוד בסדנה עם עוד כמה אמנים. ויטון הסכימה להצעתה ושכרה בית מלאכה ברחוב Rue du Cherche-Midi. עד מהרה הפכה הסדנה למקום מועדף על אמנים ושחקנים להיפגש, להחליף רעיונות ולשתף פעולה בפרויקטים חדשים. הסדנה הייתה גם מקום הולדתו של הלוגו של ויטון, אשר נוצר על ידי האמן והמחזאי הנודע פיליפ דגם. הלוגו הציג סהר, פלטת אמן ומונוגרמה LV, ששונתה מאוחר יותר ל-LVCH עבור Celilal. בסדנה התקיימה גם אמן שנשכר לצייר עצי דקל טרופיים על חפצי מזוודות שונים שהוצגו בתערוכה. כך נולד מוטיב עץ הדקל והוא נותר דימוי חתימה של המותג עד היום.

LV הופך לסמל

היצירות האיכותיות והיפות הפכו את ויטון למעצב אופנה בעל שם. הוא גם המשיך לשתף פעולה עם אמנים ומעצבים רבים ושונים, כולל קוקו שאנל, איב סן לורן ופייר קרדן, בין היתר. עיצוביו הוצגו במוזיאונים ובתערוכות בכל רחבי העולם, כולל מוזיאון המטרופוליטן לאמנות, ניו יורק, ומוזיאון האמנויות הדקורטיביות בפריז. המותג LV הפך לאייקון, מוכר בכל העולם בזכות היוקרה והאיכות שלו. החנות המקורית של החברה נפתחה בשנת 1854 ברחוב Rue de la Paix בפריז. בשנת 1892, לואי ויטון העביר את החנות למיקומה הנוכחי בכיכר ונדום. החנות מעוטרת בקנבס איקוני גדול שנעשה על ידי האמן גבריאל דה גסטון, והיא מתארת אישה בלבוש אינדיאני.

סיכום

לואי ויטון הוא אחד ממעצבי האופנה הצרפתיים המפורסמים בכל הזמנים. הוא ידוע בעיקר בזכות מזוודותיו היוקרתיות ומוצרי העור. בשנת 1854, ויטון פתח את חנות החייטות הראשונה שלו ברחוב Rue de la Ville l'Eveque. זה המקום שבו הוא החל לעצב את ארגזי הנסיעות המפורסמים שלו תוך שימוש בחומרים המשובחים ביותר. כשהיריד העולמי ב-1855 נערך בפריז, הורשה ויטון לעצב בדים ולהכין תלבושות עבור השחקנים שהופיעו שם. זה הזמן שבו הוא התחיל להראות את הפוטנציאל האמיתי שלו כמעצב אופנה גדול. הוא גם רכש את הלוגו המפורסם שלו שמשמש את החברה עד היום. כאחד ממעצבי האופנה הטובים בעולם, לואי ויטון אהוב על רבים ועבודותיו ימשיכו להיות מוערכים על ידי רבים נוספים!