מעצב אופנה קוטור ז'אן פול גוטייה

ז'אן פול גוטייה (נולד ב-19 באוקטובר 1952) הוא מעצב אופנה צרפתי הידוע בעיקר בזכות עיצובי ה"קוטור" חסרי הכבוד והפרובוקטיביים שלו. לאחר שהחל את הקריירה שלו בעבודה עבור מעצבים אחרים כמו ז'אק ורט וקלואה, גוטייה השיק לייבל משלו ב-1984. עבודותיו המוקדמות התמקדו בעיקר בפנטזיית פאנק ובנורמות מגדריות מאתגרות, תוך שימוש בבגדי גברים כלאיים עם תפירה חדה כתער ותת גוונים מרושעים. הוא זכה להכרה נוספת בשנות ה-90 עם אוסף העיצובים שלו "מולברט" בהשראת הגראנג' ועבודתו עם מדונה בסיבוב ההופעות שלה "אמביציה בלונדינית" ב-1990. עם הזמן, גוטייה התרחק מעיצובים בהשראת פאנק לעבר קווים מעודנים ונקיים יותר. . הוא עיצב בגדים לגברים ולנשים, כולל לבוש פונקציונלי כמו מעילי גשם ומעילי עור וכן ביגוד מוכנים ללבישה יוקרתיים. בנוסף לבגדים הוא עיצב גם אביזרים כמו בשמים, כפפות, כובעים, נעליים, תיקים ואפילו רהיטים. האוסף האחרון שלו כולל מגוון רחב של פרויקטים יצירתיים חדשים כולל יצירת סרט על חייו של ז'אן פול גוטייה שיצא לאור דיגיטלית ב-2015 במקביל שיצא ספר תמונות המתעד 25 שנים מעבודתו.

קריירות אופנה

לאחר שעבד עבור מעצבים אחרים כמו ז'אק ורט וקלואי, השיק גוטייה לייבל משלו ב-1984. עבודותיו המוקדמות התמקדו בעיקר בפנטזיית פאנק ובאתגר של נורמות מגדריות, תוך שימוש בבגדי גברים משולבים עם תפירה חדה כתער ותתי גוון מרושעים. העיצובים שלו היו תגובה נגד הטרנדים הרווחים של שנות ה-80 ונועדו להוות מחאה נגד רעיון היופי. האתגרים שלו לנורמות חברתיות באים לידי ביטוי לא פעם בתצוגות המסלול שלו, כמו בקולקציה ה"סינית" שלו, שבה דוגמניות עם עיניים מלוכסנות ותלבושות אסייתיות צעדו על המסלול. האסתטיקה של גוטייה תוארה כ"סריגה באופן מסורתי, גוטייה נהנה להתנסות בבדים, טקסטורות וצבעים. הוא השתמש בבדים יוצאי דופן כמו גומי, עור, רשת דייגים ואקריליק. הוא ידוע בשימוש הרחב שלו בצבעים ובדים כמו אורגנזה ו טול. עבודתו זכתה לציון בשימוש שלה בשילובי צבעים יוצאי דופן כמו שחור וכתום, או ורוד ואפור עז. לאורך הקריירה שלו, גוטייה שיתף פעולה עם מעצבים אחרים, אמנים, סלבריטאים ומותגים. הוא גם עיצב תלבושות עבור סרטים, כולל "האלמנט החמישי" ו"הכחול הגדול".

מהוט קוטור ועד הכנה ללבישה

גוטייה הוא אמן הן באופנת עילית והן בבגדים מוכנים ללבישה. הוא החל לעצב אופנה עילית בשנות ה-80, ומיד הבחינו בעבודתו. קולקציית ההוט קוטור הראשונה שלו זכתה ב"Chèque de Couture" היוקרתי שהעניקה ממשלת צרפת להכרה בעיצובים יוצאי דופן מדי שנה מאז 1936. מתחילת קריירת האופנה העילית שלו, גוטייה התנסה בעיצובים נועזים ויוצאי דופן, והפופולריות שלו גדלה בהתמדה. . הוא זכה בפרסים רבים במהלך תקופה זו, כולל שלושה "הפרסים הגדולים של האופנה הצרפתית" (Grand Prix de la Francaise de la Mode) ב-1990, 1993 ו-1999. גוטייה הוא גם מעצב מצליח של פרזנט-א-פורטר מוכן -ללבוש בגדים, הנגישים יותר לאדם הממוצע מאשר הוט קוטור. הוא עיצב קולקציות עבור חברת הבגדים הצרפתית המפורסמת Hermès מאז 1986, והוא גם מעצב עבור מספר חברות מוכנות ללבוש שונות.

גוטייה היום

לגולטייה מגוון רחב של תחומי עניין שבאים לידי ביטוי בעיצוביו. האוספים שלו לעתים קרובות בהשראת נושאים חברתיים או פוליטיים, כמו הרעיון של מעקב מתמיד בחברה שלנו. הוא מעצב מדים לטייסי חברות תעופה, נהגי מוניות ודיילות וכן מדים למשטרה, ביטחון וכיבוי אש. העיצובים של גוטייה נועזים לעתים קרובות, עם נושאים שרוב המעצבים האחרים היו נמנעים מהם. הוא חקר רעיונות רבים ושונים באוספים שלו, כולל פטישיזם, מיניות ואפילו ההיסטוריה של הביקיני. הוא גם מאייר מוכשר, לאחר שעיצב תלבושות למספר אופרות ובלטים, כולל בלט פריז, המטרופוליטן אופרה של ניו יורק ובלט הבולשוי במוסקבה. הוא גם עיצב תלבושות לסרטיו של הבמאי הצרפתי המפורסם קלוד ללוש.

סיכום

העיצובים של גוטייה תמיד בלתי נשכחים ותמיד קצת שונים מעבודותיהם של מעצבים אחרים. הוא גם מעצב מצליח מאוד גם לאופנה עילית וגם לפריט-א-פורטר. הוא מוכר כאחד המעצבים הגדולים של זמננו. עבודתו של גוטייה הוצגה במוזיאונים בכל העולם, כולל מוזיאון המטרופוליטן לאמנות בניו יורק, מוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון, מרכז פומפידו בפריז והלובר בפריז. עבודותיו הוצגו גם בתערוכות רבות בבירות אופנה ברחבי העולם, כולל פריז, ניו יורק, טוקיו, לונדון ורומא. עבודתו של ז'אן פול גוטייה הוצגה בתערוכות ברחבי העולם. הוא שיתף פעולה עם מעצבים, אמנים ומותגים רבים לאורך הקריירה שלו וממשיך לעורר דורות של יוצרים. אסתטיקת העיצוב החדשנית שלו ערערה את הנורמות החברתיות ועוררה דיאלוג על תפקידים מגדריים באמצעות אופנה. העיצובים של גוטייה נלבשו גם על ידי מגוון רחב של סלבריטאים, כולל מדונה, קיילי ג'נר, ג'ניפר לופז, האלי ברי וקארה דלווינגן. עיצוביו מוצגים גם באוסף הקבוע במוזיאונים בפריז, ניו יורק ובמוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון.