קוקו שאנל ומורשתה בתעשיית הקוטור הצרפתית

במאה ה-20, צרפת נודעה כבית האופנה הגבוהה והטעם הטוב. על זה, אנחנו יכולים להודות לקוקו שאנל. מעצב הקוטור הצרפתי עזר לשנות את האופן שבו העולם ראה אופנה בתחילת המאה ה-20. העיצובים שלה היו פשוטים, נקיים ואלגנטיים. היא לא השתמשה בפרווה! קוקו שאנל נולדה ב-19 באוגוסט 1883 בכפר, בשם Saumur, שנמצא במרכז צרפת. מגיל צעיר גילתה עניין באופנה ובעיצוב בגדים. לאחר שסיימה את לימודיה המוקדמים, היא עברה לפריז עם אמה החורגת כדי שתוכל להגשים את חלומה להיות כוחן. בתקופה זו, פריז הייתה מרכז האופנה העולמית וקוקו התוודעה להרבה אנשים בעלי השפעה. בעזרתם ותמיכתם, היא קיבלה הכשרה ממעצבים בולטים והחלה את דרכה בתור טוחנת.

קוקו שאנל - המעצבת הנשית הראשונה

קוקו שאנל הייתה אחת ממעצבות האופנה הראשונות בהיסטוריה. היא הייתה אחת הנשים הראשונות שפרצו לתחומים שנשלטו על ידי גברים. שאנל עבדה עם מעצבים ויצרנים רבים לאורך הקריירה שלה, מה שאפשר לה לייצר את העיצובים שלה בקנה מידה גדול יותר. היא הייתה ידועה בפרקטיות שלה, דחפה לפונקציונליות ופשטות בעיצובים שלה. היא השתמשה לעתים קרובות בבדים כמו טוויד, פלנל, ג'רסי וג'ינס כדי ליצור פריטים נינוחים יותר קלים ללבישה. היא השתמשה גם בחומרים סינתטיים, כגון rayon ו- אצטט, על מנת ליצור בגדים סבירים יותר; תרגול שלא היה מוכר באותה תקופה.

שנות ה-30: עיצוב אופנה

בשנות ה-30 שאנל כבר ביססה את עצמה כקול מוביל בעולם האופנה. העיצובים שלה היו פשוטים ואלגנטיים. היא לא אהבה להשתמש יותר מדי בקישוט. במקום זאת, היא התמקדה בקו ובהתאמה. העיצובים שלה התאימו לגברים ולנשים כאחד. היא לא אהבה בגדים ספציפיים למין. והשימוש שלה בבד ג'רסי הפך את הבגדים שלה לנוחים יותר מהבדים הנוקשים שהיו פופולריים באותה תקופה. העיצובים של שאנל חוללו מהפכה באופנה במהלך השפל הגדול. באופן מסורתי, בתקופות כלכליות קשות, אנשים היו לובשים בגדים קודרים ושמרנים יותר. שאנל, לעומת זאת, יצרה עיצובים שמתאימים לאירועים רשמיים ולא רשמיים כאחד. היא אמרה, "אין עונות באופנה. יש רק טעם טוב".

שנות ה-40: שיתוף פעולה עם דיור

בשנות ה-40, שאנל עבדה עם המעצב כריסטיאן דיור. יחד, הם יצרו את "המראה החדש". המראה החדש התאפיין בחצאיות מלאות ונפחיות, כתפיים גדולות וקו מותן גבוה. הרעיון מאחורי המראה היה להשוויץ בנשיות בזמן מלחמה. המראה החדש היה מאוד פופולרי. זה נשאר באופנה לפחות עשור. עם זאת, שאנל השתעממה במהרה עם המראה החדש. היא רצתה להתרחק מצלליות מלאות ומובנות ולהחזיר עיצובים פשוטים יותר. היא רצתה להתמקד יותר בגזרת הבגד מאשר בבד. היא רצתה להתמקד ב"קו" וה"קו אומר הכל". המראה החדש לא עסק בפשטות. זה היה על עודף.

שנות ה-50: הלידה מחדש של שאנל

בשנת 1951, שאנל יצרה את העיצוב המפורסם ביותר שלה. היא קראה לזה "השמלה השחורה הקטנה". הוא כלל צללית פשוטה וישרה עם קו צוואר בחתך נמוך. השמלה השחורה הקטנה הייתה קריצה לעברה של שאנל כשוחנת. הוא היה עשוי ממשי שחור, שהיה אז בד יוקרתי מאוד. שאנל המשיכה לעצב את "השמלה השחורה הקטנה" שלה עד סוף הקריירה. זה עדיין אחד העיצובים המפורסמים ביותר בתולדות האופנה. זהו יצירה קלאסית, נצחית שלעולם לא תצא מהאופנה.

מחשבה אחרונה

קוקו שאנל הייתה אחת הנשים הראשונות שעיצבו אופנה יוקרתית. היא הטביעה את חותמה על היסטוריית האופנה עם עיצובים פשוטים ואלגנטיים שהרחיקו את הפוקוס מקישוט. העיצובים שלה נלבשים עד היום, עשרות שנים מאוחר יותר. שאנל חוללה מהפכה באופנה על ידי העברת הפוקוס מהבד לגזרת הבגד. היא דגלה בפשטות, פונקציונליות ונוחות. העיצובים שלה הפכו פופולריים יותר במהלך השפל הגדול כאשר אנשים העדיפו בגדים פשוטים ובמחיר סביר. שאנל המשיכה לעצב בגדים פשוטים עד מותה בשנת 1971. העיצובים שלה עדיין פופולריים היום; אין להכחיש את ההשפעה שלה על אופנה. העיצובים של קוקו שאנל אולי פשוטים, אבל הם בהחלט נצחיים!

מילים אחרונות

קוקו שאנל מתה בגיל 87 בדירתה הפריזאית. מותה נגרם משילוב מצער של זיהום בדרכי הנשימה וסיבוכים הנובעים מהשמנתה. שאנל הייתה דמות בולטת בתקופת בין המלחמות, ושמה נותר שם נרדף לקוטור צרפתי עד היום. היא מעצבת האופנה היחידה הרשומה בהיכל התהילה הבינלאומי של רשימת המתלבשים הטובים ביותר, והאדם היחיד אי פעם שנכלל ברשימה בכל ארבע הקטגוריות: שמלה, בגדי ערב, בגדי ספורט והצטיינות. לאורך חייה, שאנל הייתה ידועה בהישגיה המדהימים בתעשיית האופנה, כמו גם בתרומותיה הרבות לחברה כולה. שמה נקשר לנצח בזוהר ואלגנטיות, והמורשת שלה מתקיימת עד היום.